close
تبلیغات در اینترنت
اصول طراحی سبز

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

دانلود فایل های آموزشی

دانلود نمونه سوال فايل هاي آموزشي و پژوهشي نقد و بررسي مظالب دانشگاهي پروژه هاي دانشجويي تحقيق و مقاله


اصول طراحی سبز

 خرید پایان نامه های کارشناسی ارشد برای تمام رشته ها

   

مهر ۲۴, ۱۳۹۷

 

این اصل از یک سو به بهره‌برداری مناسب از منابع و انرژی‌های تجدیدناپذیر مانندسوخت‌های فسیلی، در جهت کاهش مصرف می‌پردازد و از سوی دیگر به کنترل و به کارگیری هرچه بهتر منابع طبیعی به عنوان ذخایری تجدید پذیر و ماندگار توجه جدی دارد.

بهتر است که  چند  منبع تولید انرژی فعلی را بررسی نموده و معایب آنها را مشخص کنیم به عنوان مثال منبع تولید انرژی نیروگاه های فسیلی که با مصرف سوخت فسیلی تجدیدناپذیز کار میکنند،نتیجه حاصل از این نیروگاه های فسیلی تولید گازهای دی اکسید کربن ،گوگرد ،نیتروژن و…همچنین نیروگاه هسته ای که در نتیجه آن تولید زباله های هسته ای است و زباله های هسته ای خود هیچگاه از بین نمی روند و در هرجا که نگهداری شوند موجب آلودگی آن منطقه می شوند.نیروگاه آبی هم در این روند بی تاثیر نبوده و موجب اختلال در اکوسیستم می شود.

  • برنامه ریزی شهری آگاه به مسائل انرژی . (در برنامه ریزی شهری مسائل مربوط به بهینه سازی مصرف و نحوه مصرف و حتی هدررفت انرژی مورد نظر باشد حتی می تواند قابلیت تولید انرژی نیز داشته باشد. )

ب-  حفظ آب

انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی بی پایان برای زمین است که از دیرباز آن را شناخته و تلاش در استفاده از آن نموده است،این انرژی که در کشور ما به علت قرار گیری در موقعیت جغرافیایی خاص قابل بهره برداری میباشد،زاویه تابش و نورگیری مناسب به ویژه در مناطق کویر ایران به حدی مناسب است که قابلیت احداث نیروگاه های خورشیدی و تولید انرژی از آن را دارا میباشد.

ب. غیر نیروگاهی : سامانه های غیر نیروگاهی خود به دو دسته سامانه پویا و ایستا تقسیم می گردند .

نیرو گاه سهموی خطی:انرژی خورشیدی به مرکز سهمی وجسمی که جلوی آن قرار دارد تابیده و توسط اینکار حداکثر انرژی را  روی یک مسیر متمرکز کرده و جذب میکنند.

دودکش های خورشیدی: روش دیگر برای تولید الکتریسیته از انرژی خورشیدی استفاده از دودکش خورشیدی می باشد، در این سیستم هوای گرمی که بوسیله انرژی خورشیدی در یک گرمخانه تولید و به طرف دودکش یا برج که در مرکز گرمخانه قرار دارد،هدایت می شود.این هوای گرم بعلت ارتفاع زیاد برج با سرعت زیاد صعود و باعث چرخیدن پروانه و ژنراتور می گردد.

ب . انرژی خورشیدی غیر نیروگاهی (انواع سامانه های خورشیدی )

  • پنجره آفتابی

سامانه پنجرۀ آفتابی به پنجره ای اطلاق می گردد که در نمای جنوبی ساختمان قرار دارد و نور خورشید از طریق آن مستقیماً به فضای داخلی راه می یابد. در این سامانه فضای زندگی خود بعنوان دریافت کننده انرژی عمل می نماید.

دیوار ترومب وظیفه جمع آوری و ذخیره گرما را به شیوه غیر مستقیم بر عهده دارد. انرژی خارج شده از خورشید به توده ای از مصالح که واسط بین فضای داخلی و منبع انرژی است برخورد کرده و جذب آن گشته سپس به فضاهای داخلی انتقال می یابد. این واسطه در دیوار ترومب از مصالحی است که خاصیت انباشت حرارت در درون خود دارند و با مقداری فاصله از شیشه قرار می گیرند.

دیوار آبی نیز از انواع سامانه های ایستا به روش غیر مستقیم است. در دیوار آبی بجای مصالح توپر ساختمانی بعنوان توده انباشت حرارت, از مایعاتی چون آب استفاده می شود. سیستم دیوار آب و دیوار بنائی یکی است ولی دیوار آبی بطریق جابجائی و دیوار بنائی بطریق هدایت حرارت را منتقل می کند. سطح خارجی سیاه و مات (کدر) بوده و حرارت جذب شده توسط آن باعث گرم شدن آن و گرمای آن هم سبب گرم شدن آب می گردد. حرکت و جابجائی آب سبب انتقال حرارت به داخل دیوار شده و دیوار نیز بوسیله تششع هوای داخلی را گرم می کند. دیوارهای جذب و انباشت چه دیوار آبی و چه دیوار بنائی در هر دو حالت دارای یک جدار شیشه ای در قسمت جنوبی ساختمان هستند که دیوار مورد نظر در پشت این جداره قرار دارد.

  • گلخانه

الف) این شیوه باعث صرفه جویی زیاد در هزینه گرمایش خانه شده و به راحتی قابل تطبیق با ساختمان می باشد و جزئی از سفت کاری بنا محسوب می شود. این سیستم اجزاء مکانیکی و الکتریکی توأم با استهلاک را ندارد و دارای عمری دراز می باشد. از جمله عدم ایجاد صدا، دود و عدم نیاز به لوله کشی از موارد آن است.

آب گرمکن های خورشیدی خانگی از یک, دو یا سه کلکتور برای دریافت انرژی خورشیدی و یک منبع ذخیره آن تشکیل شده است. آب سرد شهر وارد یک منبع دوجداره (در برخی موارد آب شهر بصورت مستقیم توسط تابش خورشید گرم می شود) شده که در جداره دوم آن آب با سیال دیگری که در کلکتور گرم شده جریان دارد. در این منبع تبادل حرارتی اتفاق افتاده و آب گرم تولید می شود. معمولاً در اغلب سیستم های خورشیدی جریان سیال از کلکتور به منبع توسط خاصیت ترموسیفون (حرکت طبیعی سیال گرم به بالا) اتفاق می افتد. در این سیستم ها نیازی به پمپ نبوده و سیستم بدون انرژی برق یا گاز عمل می کند. لازم به توضیح است که این آب گرمکنها قابل استفاده در ادارات و ساختمانهای عمومی در مقیاسهای متناسب می باشند آب گرمکن خورشیدی عمومی بر اساس مقدار نیاز آبگرم مصرفی طراحی می شود و معمولاً شامل تعدادی کلکتور می باشد که به صورت سری یا موازی به هم متصل شده اند. این کلکتورها آب یک یا چند منبع را گرم می کنند تا برای استفاده در حمام یا مصارف عمومی دیگر صرف شود.

 

عامل جذب کننده داخل لوله خلأ تشعشع خورشید را جذب و مایع داخل آن را گرم می کند. این عمل مانند عمل پانل خورشیدی است. تشعشات اضافی از صفحه انعکاس نور واقع در پشت لوله ها جذب می شود. زاویه تابش خورشید در هر جهت باشد, شکل مدور لوله خلأ باعث می شود نور خورشید به طور مستقیم به عامل جذب کننده برسد. حتی در روزهای ابری وقتی که نور خورشید از زاویه های مختلف می آید، کلکتور لوله خلأ می تواند بسیار فعال باشد.

 

 

  • محل قرارگیری ساختمان

ب) اقلیم های معتدل آزادی عمل بیشتری دارد.

 

5-4-1-2 .  انرژی باد

از طرف دیگر این نوع انرژی نسبتاً ارزان قیمت می باشد ، هزینه راه اندازی آن بالاست اما نرخ بازگشت مورد نیاز سرمایه ،مسئله بحث بر انگیزی می باشد ، چرا که هیچ گونه را برای جو بالاتر و پائین تر زمین تولید نمی کند که سبب گرم شدن کره زمین شود. (اسمیت ، 2005)

Bahrain world trade center

فاصله بین این دو ساختمان در قسمت جلو 120 متر و در قسمت عقب 30 متر است، به این ترتیب حداکثر میزان باد به این توربین‌ها برخورد می‌کند. طراحی ساختمان‌ها هم به گو‌نه‌ای است که نه تنها سرعت باد را می‌افزاید بلکه جریان آن را به سمت توربین‌ها هدایت می‌کند. سه توربین واقع شده بین این دو ساختمان با یک سرعت می‌چرخد و به همین دلیل جریان برق تولید شده توسط آنها یکسان است. هر کدام از این سه توربین 225 کیلو وات برق تولید می‌کنند که در مجموع ظرفیت تولید برق آنها به 675 کیلووات می‌رسد. محاسبات نشان می‌دهد که این توربین‌ها 10 تا 15درصد از نیاز این ساختمان به انرژی را تامین می‌کند.

برای ساخت این برج ابهامات زیادی وجود داشت؛سرو صدای ناشی ازچرخیدن توربین ها که با یک دستگاه بخصوص کنترل کننده صوتی این صدا را کاهش دادند،فشار بار توربینها که در جایگاهی به شکل پل دوساختمان را به یکدیگر متصل می کند.تاثیر رعدو برق و حرکت پرندگان برای اینکه به پرندگان آسیب نرساند و رعدو برق باعث ازبین رفتن سیستم نشود با کار گذاری لنزهای حساس که در هنگام رعدو برق یا هرچیزی که به توربین نزدیک می شود باعث توقف کار توربین میشوند.عمر توربینها چون سازه ای اطراف آن نیست و باد تمییز از آنها عبور می کند، مناسب است.

 

 

تهویه هوا به شکل طبیعی به این دلیل امکان پذیر می باشد که هوای گرم سبک تر از هوای سرد است  ،بنابراین بالاتر از هوای سرد قرار می گیرد .زمانی که هوای گرم بالا می رود ، هوای سرد پایین می آید تا جای آن را پر کند. ( اسمیت ،2005)

 

طرح نورمن فاستر که ساختمانی60 طبقه و سه طرفه می باشد که به دور فضای مرکزی روبازی پیچیده می شود که به ارتفاع خود ساختمان می باشد .طرح و ویژگی قابل توجه این ساختمان ،ترکیب باغچه ها می باشد ، 9 باغچه در این ساختمان تعبیه شده که هر کدام به 4 طبقه می باشد و در زاویه 120 درجه به دور ساختمان می چرخد طوری که تمام فضاهای اداری ساختمان در تماس با یک باغچه هستند .

هوای تهویه از بالای باغچه ها وارد شده و از میان دهلیز سرگشاده عبور می کند . این دهلیز سرگشاده در 12 طبقه تقسیم شده و در هر 12 طبقه سیستم تهویه عرضی از باغچه ها در 3 جهت وجود دارد .کیفیت هوا خوب می باشد و به واسطه وجود پوشش گیاهی ،بالاتر می رود .( اسمیت ،2005)

ایجاد فضاهای توخالی در پلان و گیاه کاری در آنها امکان ایجاد تابش آفتاب و ایجاد کوران هوا را بوجود می آورد که در نتیجه آن موجب تهویه طبیعی در ساختمان میشود.

 

از جمله لغاتی که به عنوان مترادف نمای دوپوسته اند و فراوان مورد استفاده قرار می گیرند، بدین شرح است: نای دو ورقه ای، نمای دو پوسته ای، نمای مضاعف، پوشش مضاعف، نمای شیشه ای دوجداره، نمای دیوار تهویه یا نمای تهویه. بنا به تعریف می توان نماهای دوپوسته را این چنین تعریف کرد: یک جفت پوسته­ی شیشه ای که بوسیله دالان هوایی از هم جدا می شوند. لایه اصلی شیشه ای را بطور معمولی عایق بندی می کنند. این فضای هوای بین لایه های شیشه ای به صورت عایق در مقابل تمام عناصر را می توان به صورت متفاوت با چندین جایگشت و ترکیب از غشاهای توپور و شفاف، مرتب و منظم کرد. چهار گونه اصلی نماهای دوپوسته ای عبارتند از:

  • نمای محافظ

 

نمای استخراج کننده­ی هوا از دو پوسته­ی عایق شیشه ای و یک پوسته­ی تک لعابی ثانویه که در داخل آن قرار دارد تشکیل شده است. فضای هوای بین دو لایه­ی شیشه بخشی از سیستم HVAC می شود. نما استراج کننده هوا با قشر هوای تقسیم شده در شکل ترسیم شده است.

هوای گرم «استفاده شده» بین لایه ها از طریق حفره بالایی با استفاده از فن ها خارج می شود. به این طریق لایه­ی درونی شیشه سرد می شود در حالی که لایه­ی بیرونی عایق شیشه ای اتلاف انتقال گرما را به حداقل می رساند. این سیستم در جایی بکار می رود که تهویه­ی طبیعی امکان پذیر نباشد (مانند مکن هایی که صدا, باد و بو در آنجاها زیاد است). دستگاه های سایبان در داخل حفره نصب می شوند.

 

با این سیستم، پوسته­ی داخلی، خواص عایق بندی را برای به حداقل رساندن اتلاف گرما ایجاد می کند. این گونه با نمای استخراج کننده­یهوا از نظر وجود منفذهایی در پوسته که تهویه­ی طبیعی را میسر ساخت متفاوت است. دریچه های نمای داخلی می توانند باز شوند، در حالیکه منفذهای تهویه در پوسته­ی بیرونی حداقل و حداکثر دمای درون نما را تعدیل می کنند. استفاده از پنجره ها می تواند موجب سرد شدن نمای داخلی به هنگام شب گردد و از این طریق ظرفیت سردکنندگی سیستم HVAC ساختمان را کاهش می­دهد.

 

  • نمای هیبریدی (ترکیبی)

 

طراحی مناسب فضای هوا برای نماهای دوپوسته بسیار مشکل است. تغییرات در کسب انرژی، تهویه بهتر، کنترل صدا و مزایای دیگر را فراهم می کند. اگر فضای هوا بطور پیوسته و عمودی در سرتاسر نما باشد، این امر موجب یک قائده فیزیکی، یعنی همان حرکت هوای گرم به طرف بالا است، می گردد. اگر هم تقسیم بندی بوسیله­ی طبقات صورت بگیرد، ایمنی بیشتری در مسائلی از قبیل: آتش سوزی، انتقال گرما و صدا حاصل می آید. در ادامه ویژگی های این دو تقسیم بندی بررسی می گردند:

نمای تقسیم بندی نشده، از اثر دودکش بهره می برد. در روزهای گرم، هوای گرم در قسمت بالای فضای میان دو پوسته جمع می شود. دریچه ای در بالا هوای گرم را خارج می سازد و هوای سرد توسط خنک کننده ها از بیرون جایگزین می شود.

بدون همچنین دریچه ای، اتاق هایی که در طبقات بالا هستند، از گرمای زیاد انباشته شده­ی در مجاور رنج خواهند برد. فضای هوای تقسیم بندی نشده می توان به آتریم تغییر کاربری داده شود، این حالت امکان ایجاد فضای بینابینی را می دهد. این فضای خالی می تواند با اشغال کم مثلاً رستوران یا فضاهای اجتماعات کوچک، بکار برده شود.

فضای هوای تقسیم بندی شده می تواند گرمای زیاد در بالای طبقات را همانند صدا، انتقال آتش و دود را کاهش دهد. تقسیم بندی طبقه به طبقه به سادگی ساختمان می افزاید. این امر به نوبۀ خود موجب صرفه جویی اقتصادی می شود. نماهای کریدور که کاربرد رایجی در سردرهای نماهای دوپوسته دارند، هوای تازه را به هر طبقه وارد می کنند و امکان به حداکثر رسیدن تهویه­ی طبیعی را فراهم می آورد. کانال های نماها که به شکل محفظه ای عمودی در سرتاسر دیوار تقسیم می شوند، هوا را از طریق دریچه ها در کل نما پخش می کنند. این امر امکان تهویه مطبوعتر را می دهد. در این حالت، کانال های نماها در جهت حفاظت از آتش، انتقال صدا، ترکیب هوای تازه و آلوده ممکن است مشکلاتی را بهمراه خود داشته باشد.صیادی ،مداحی،1391)

 

Post navigation+ نوشته شده در چهارشنبه 25 مهر 1397 ساعت 18:50 توسط aaaa | | تعداد بازدید : 4

مطالب قبلی

» عوامل کلی مؤثر بر مطلوبیت مسکن-معماری پایدار
» طراحی مرکز درمانی و حمایت از کودکان سرطانی بارویکرد معماری سبز
» اصول طراحی سبز
» مولفه های مدیریت زنجیره تامین سبز
» مدیریت دانش- فرآیند سازماندهی )پیکربندی یا تلفیق)
» پایان نامه اجزای سرمایه های فکری(سرمایه انسانی، سرمایه ساختاری،سرمایه مشتری) و عملکرد سازمانی
» جرم شناختی سرقت در فضای سایبری-رشته حقوق
» حل مسئله مسیریابی وسایل نقلیه چند انبار با پنجره زمانی
» پایان نامه سرمایه های فکری(سرمایه انسانی، سرمایه ساختاری،سرمایه مشتری)
» پایان نامه سرمایه های فکری و اثر آن بر عملكرد سازمانی

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


آرشیو

پیوند های وبلاگ

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ postce محفوظ می باشد.