close
تبلیغات در اینترنت
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نظریه زمان بندی

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

دانلود فایل های آموزشی

دانلود نمونه سوال فايل هاي آموزشي و پژوهشي نقد و بررسي مظالب دانشگاهي پروژه هاي دانشجويي تحقيق و مقاله


دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد درباره نظریه زمان بندی

 خرید پایان نامه های کارشناسی ارشد برای تمام رشته ها

   

 

فصل چهارم: نتایج محاسباتی.. 61

 

فصل پنجم: نتیجه­گیری و پیشنهادها 75

پ 2- کد نوشته شده در محیط Matlab برای دو روش حل DE و NSGA-II و روش­های مقایسه آن­ها 88

 

 

 

شکل 2-1- محیط متغیرهای تصمیم و فضای هدف… 21

شکل 2-2- مجموعه جواب­های مغلوب و غیرمغلوب… 22

شکل 3-9- NSGA-II و عملگر مسابقه­ای دودویی.. 58

 

 

 

در جهان رقابتي حاضر، توالي و زمانبندي مناسب، ضرورتي براي بقا در فضاي بازار است. زمانبندي، ابزاري است كه استفاده از منابع در دسترس را بهينه مي­كند. منابع و كارها در زمانبندي ممكن است انواع گوناگوني داشته باشد [1]. با توسعه جهان صنعتي، منابع بحراني­تر مي­شوند. زمانبندي اين منابع، افزايش كارايي و بهره­برداري از ظرفيت، كاهش زمان مورد نياز براي تكميل كارها و نهايتاً افزايش سوددهي يك سازمان را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه، زمانبندي مناسب و مؤثر منابع مانند ماشين­ها، نيروي انساني و غيره در محيط به شدت رقابتي امروز الزامیست [1،2].

زمانبندي يك فرآيند تصميم­گيري است كه نقش مهمي را در اكثر صنايع توليدي و خدماتي ايفا مي­كند. زمانبندي در تداركات، توليد، حمل و نقل، توزيع، پردازش اطلاعات و ارتباطات كاربرد دارد. عمل زمانبندي در يك سازمان، از مدل­ها و روش­هاي رياضي يا روش­هاي ابتكاري براي تخصيص منابع محدود به كارهاي در حال جريان استفاده مي­كند. تخصيص درست منابع، سازمان را براي بهينه كردن اهداف و به دست آوردن آرمان­ها توانمند مي­سازد. منابع مي­توانند ماشين­ها در كارگاه توليدي، خطوط هوايي در فرودگاه، كارگران در پروژه ساختماني يا واحدهاي پردازشي در محيط كامپيوتر باشند. كارها نيز مي­توانند عمليات در كارگاه توليدي، پرواز و فرود در فرودگاه، مراحل در يك پروژه ساختماني و برنامه­هاي كامپيوتري در محيط كامپيوتر باشند. هر كار داراي ويژگي­هايي همچون سطح اولويت، زمان آماده به كار بودن و موعد تحويل[1] مي­باشد. تابع هدف همچنين مي­تواند به صورت­هاي مختلفي مانند حداقل كردن زمان اتمام كل كارها يا حداقل كردن تعداد كارهاي داراي ديركرد در نظر گرفته شود [3].

مسأله زمانبندي ماشين، زمينه­اي غني و مناسب براي تحقيقات است كه كاربردهاي فراواني در توليد، پشتيباني، معماري كامپيوتر و مانند اين را به همراه خواهد داشت. حوزه مورد بررسي در اين پايان­نامه، مسأله ماشين­هاي موازي[2] است. زمانبندي ماشين­هاي موازي در ارتباط با چگونگي زمانبندي گروهي از كارها بر روي تعدادي از ماشين­ها به منظور اطمينان از پردازش كارها در مدت زماني منطقي مي­باشد. ماشين­هاي موازي از دو ديدگاه تئوري و عملي داراي اهميت مي­باشند. از ديدگاه تئوري، تعميمي از تك ماشين[3] و حالت خاصي از محيط جريان كارگاهي انعطاف­پذير[4] است. از ديدگاه عملي به اين جهت كه در دنياي واقعي بسيار معمول هستند داراي اهميت مي­باشند [1]. علاوه بر اين، روش­هايي كه در محيط ماشين­هاي موازي مورد استفاده قرار مي­گيرند، قابل استفاده در فرآيندهای تجزيه براي سيستم­هاي چند مرحله­اي نیز مي­باشد. زمانبندي صنايع به طور كلي از كاربرد مدل ماشين­هاي موازي سود برده است. ماشين­هاي موازي توانايي انجام عمليات يكسان با داشتن ظرفيت­ها و استعدادهاي متفاوت را دارا مي­باشند. در واقع ماشين­هاي موازي، افزايش ظرفيت و انعطاف­پذيري سيستم را با پردازش كارهاي متفاوت به همراه خواهند داشت.

عموماً ماشين­ها در محيط موازي قادر به پردازش گروه يكساني از كارها مي­باشند، اما بر اساس زمان پردازش كار به سه دسته عمده طبقه­بندي مي­شوند: ماشين­هاي يكسان[5]، ماشين­هاي يكنواخت[6] و ماشين­هاي نامرتبط[7]. در حالتي­كه زمان پردازش كار بر روي همه ماشين­ها يكسان باشد، ماشين­هاي موازي يكسان ناميده مي­شوند. اگر ماشين­ها داراي سرعت متفاوت باشند، يعني زمان پردازش كارها بر روي ماشين­ها متناسب با ميزان سرعت در نظر گرفته شده باشد، ماشين­هاي موازي يكنواخت ناميده مي­شوند. در حالتي كه زمان­هاي پردازش يك كار بر روي ماشين­هاي مختلف به طور دلخواه متفاوت باشند، ماشين­هاي موازي نامرتبط ناميده مي­شوند [3]. در این پایان­نامه، مسأله ماشین­های موازی یکنواخت مورد بررسی قرار می­گیرد.

 

زمانبندي شامل برنامه­ريزي و اولويت­دهي فعاليت­هايي است كه لازم است به ترتيب عمليات انجام شوند [2]. در بيشتر موارد عمل زمانبندي پس از حل برخي مسائل مربوط به برنامه­ريزي اصولي مورد توجه قرار مي­گيرد و بايد همواره اين نكته را مد نظر داشت كه تصميمات مربوط به زمانبندي اهميت كمتري نسبت به مجموعه وسيع­تري از تصميمات مديريتي دارد. براي مثال، در حل مسائل مربوط به ساخت، مسائل اساسي مديريتي مربوط به انتخاب محصولي كه بايد ساخته شود و تعيين ميزان توليد هر محصول اولويت دارد. بعد از به­كارگيري بررسي بازار و تحليل­هاي اقتصادي براي حل اين­گونه مسائل، برنامه­ريزي تكنولوژيكي به اين مسأله كه محصول چگونه بايد ساخته شود متمركز مي­شود و تنها بعد از اينكه جواب سوالات مربوط به برنامه­ريزي داده شد و در دسترس بودن منابع دانسته شد، زمان براي توجه به مسائل زمانبندي مناسب است. تصميمات اصولي مديريت به مسائل سه گانه زير مرتبط مي­شوند.

1- چه محصول يا خدمتي قرار است عرضه شود؟

3- چه منابعي قرار است تأمين شود؟

[2] Parallel Machines

[3] Single Machine

[5] Identical Machines

[6] Uniform Machines

   


+ نوشته شده در یکشنبه 04 تير 1396 ساعت 22:9 توسط aaaa | | تعداد بازدید : 5

مطالب قبلی

» عوامل کلی مؤثر بر مطلوبیت مسکن-معماری پایدار
» طراحی مرکز درمانی و حمایت از کودکان سرطانی بارویکرد معماری سبز
» اصول طراحی سبز
» مولفه های مدیریت زنجیره تامین سبز
» مدیریت دانش- فرآیند سازماندهی )پیکربندی یا تلفیق)
» پایان نامه اجزای سرمایه های فکری(سرمایه انسانی، سرمایه ساختاری،سرمایه مشتری) و عملکرد سازمانی
» جرم شناختی سرقت در فضای سایبری-رشته حقوق
» حل مسئله مسیریابی وسایل نقلیه چند انبار با پنجره زمانی
» پایان نامه سرمایه های فکری(سرمایه انسانی، سرمایه ساختاری،سرمایه مشتری)
» پایان نامه سرمایه های فکری و اثر آن بر عملكرد سازمانی

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


آرشیو

پیوند های وبلاگ

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ postce محفوظ می باشد.